Nekustamais īpašums ķīlā kredīta saņemšanai

Vēlies pirkt māju, dzīvokli vai zemi ? Vēlies aizņemties lielāku summu ? Abos variantos noderīgs var būt aizdevums pret nekustamo īpašumu. Pirmajā gadījumā tiek izvēlēts hipotekārais aizdevums jeb paņemts kredīts, lai kaut ko nopirktu, bet otrajā gadījumā tiek ieķīlāts jau esošs īpašums, lai aizņemtos vairāk. Kreditoru skatījumā gan viens, gan otrs ir aptuveni līdzīgs darījums, jo abos aizdevuma saņemšana notiek uzņēmumam iegūstot ķīlu. Ja rodas problēmas ar aizdevuma atmaksu, parasti tiek piedāvātas kredītbrīvdienas vai iespēja pagarināt līguma darbības termiņu. Nepanākot vienošanos vai vienkārši nepildot līgumsaistības, pastāv nopietns risks, ka kredītiestāde vai nebanku aizdevējs realizēs īpašumu tirgū pēc saviem ieskatiem.

Izšķirties par soli  – ieķīlāt jau esošu īpašumu parasti izlemj tie, kam vajadzīga nauda biznesa paplašināšanai, mājokļa renovācijai vai izglītībai. Savukārt hipotekārias kredīts tiek izmantots salīdzinoši biežāk un tiek likts lietā, lai beidzot sāktu dzīvot savā īpašumā, nevis maksātu katru mēnesi par īri. Tiesa, reāli raugoties hipotekārie aizdevumi ir tāda pati ilgtermiņa īre ar izpirkšnas tiesībām, jo uz aizdevēja vārda Zemesgrāmatā ir nostiprināta hipotēka. Hipotēkas jeb ķīlas uzlikšana neļauj kredītņēmējam to atsavināt vai pat izīrēt, bez aizdevēja piekrišanas. Situācijās, kad izvēlēts kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu vienmēr ir jāizvērtē riski, kas saistīti ar ienākumu mazināšanos. Ņemt aizdevumu drīksētu tikai tad, ja sliktākajā scenārijā esat gatavi zaudēt īpašumu. Dzīvē ir piemēri, kad rodas neparedzēti apstākļi un atmaksāt parādu vairs nav iespējams, bet neviens cits kredītu internetā nedod. Protams, sākotnēji aizdevējs cenšas atrast kompromisu, taču, ja tas nav iespējams, var notikt arī sliktākais.

Cik lielu summu drīkst aizņemties ?

Precīza aizdevuma apmērs ir atkarīgs no ķīlas novērtējuma vērtības. Mūsdienās vairums kredītiestāžu nav gatavas aizdot vairāk par 70% no nekustamā īpašuma vērtības. Uzticamiem klientiem var tikt piedāvāta lielāka pretimnākšana, taču standarta situācijās tiek prasīts vismaz 30% līdzfinansējums. Praksē tas nozīmē, ka aizņemties mājokļa iegādei var vien retais Latvijas iedzīvotājs. Par laimi pēdējā gada laikā ir aktivizējusies valsts mājokļu garantiju programma, kas ļauj aizņemties arī jaunajām ģimenēm, kas nav spējušas iekrāt n-tos tūkstošus eiro pirmajai iemaksai.

Pirms aizņemties, jāatceras, ka parāds būs jāatmaksā, tādēļ kredīta ikmēneša maksājumi nedrīkstētu pārsniegt 30% no ienākumiem. Izvērtējiet savas finansiālās iespējas. Aizņemieties atbildīgi.