Nebanku kredīti Latvijā

Aizvadīto 10 gadu laikā Latvijas iedzīvotāji jau ir pieraduši pie nabanku kredītiem, kas ļauj saņemt papildus finansējumu mazāk kā vienas stundas laikā. Saskaņā ar bijušā ekonomikas ministra D. Pavļuta teikto Patērētāju tiesību un aizsardzības centra mājas lapā sniegto informāciju 2012. gadā ātrajos kredītos tika izsniegti vairāk kā 115 miljoni latu, bet kopumā nebanku kredītos, t.sk. auto līzinga pakalpojumos tika aizdoti vairāk kā 240 miljoni latu. Tas ļāva nebanku kredītu devējiem atsevišķos rādītājos apsteigt komerbankas, kas izraisīja to nepatiku un vēlmi ierobežot mazo aizdevēju tirgus daļu.

Gan latviešu, gan krievvalodīgo auditorijā līderis bija un ir A/S 4Finance pārstāvētais SmsCredit un Vivus, kas pēc publiski pieejamiem datiem aptver vairāk kā 50%, bet pēc citiem vairāk kā 75% auditorijas. Ņemot vērā, ka mazo kreditoru tirgū darbojas vairāki desmiti aizdevēju šāds rādītājs ir vairāk kā ievērojams.

Kā mazie kreditori pievilina jaunus klientus ?

Tie nebanku kredītu tirgus spēlētāji, kas vēlas piesaistīt jaunus klientus rīko dažādas marketinga akcijas, no kurām populārākā ir “kredīts bez procentiem”. Akcijas ietvaros jaunajiem klientiem tiek piedāvāta iespēja aizņemties bez komisijas maksas un bez procentiem uz laiku līdz 30 dienām. Maksimālā summa parasti aprobežojas ar 150, 200 vai retāk 300 eiro. Ja parāds tiek atmaksāts savlaicīgi, nekas papildus nav jāmaksā. Piedāvājums ir salīdzinoši vilinošs, jo rada iespaidu, ka pakalpojums ir bez maksas, taču daļa aizņēmēju nespēj atmaksāt parādu savlaicīgi un ir spiesti maksāt par kredīta termiņa pagarināšanu, kas, protams, nav lēts prieks.

Reaģējot uz tirgus pieprasījumu, latviešu valodīgajā interneta telpā darbojas vairāki kredītu salīdzināšanas portāli, piemēram, atraiskredits.com, vcredit.lv,  atrsaizdevums.lv u.c., kas ļauj klientiem iegūt labāku priekšstatu par aizņemšanās izmaksām. Krievvalodīgo auditorijā neapšaubāms favorīts ir smscredit, bet mazākā mērā tiek lietoti arī pārējie aizdevēji. Ātrais kredīts krievvalodīgo vidē tiek saukts par sms kredit, bet biežāk par  быстрый кредит в латвии. Neskatoties uz nosaukuma atšķirībām ir vairāk kā skaidrs, ka gan latvieši, gan krievi izmanto aizdevumus internetā situācijās, kad pietrūkst nauda līdz algai vai gluži vienkārši vajadzīgi papildus finanšu līdzekļi. Ņemot vērā, ka ekonomikas ministrija tā arī nespēja (Saeimas deputātu iebildumu dēļ) veikt izmaiņas likumdošanā varam prognozēt, ka mazie kredīti internetā no 18 gadiem šeit ir uz palikšanu.

Pārmaiņas nebanku kredītu tirgū pēc Krievijas ekonomiskajām sankcijām

Finanšu statistikas rādītāji un ekonomiskās prognozes liecina, ka Krievijas noteiktā ES valstu, t.sk. Latvijas lauksaimniecības produktu embargo dēļ nebanku aizdevumi varētu atkal iemantot plašāku popularitāti. Samazinoties pieprasījumam pēc Latvijas pārstrādātāju produkcijas neglābjami pieaugs bezdarbs un daļa iedzīvotāju centīsies izlīdzēties ar mazajiem kredītiem, kurus visātrāk var saņemt internetā, nevis bankās. Sastopoties ar atbilstošu darba piedāvājumu trūkumu, daļa iedzīvotāju emigrēs uz ārzemēm, bet citi sakodīs zobus un paliks tepat Latvijā.

Kopumā ātro kredītu nozarē 2014./2015. gadā var prognozēt izaugsmi, kas balstīsies uz iedzīvotāju maksātspējas samazināšanos un gadu gaitā iegūto klientu lojalitātes saglabāšanu.