Aizdevumu tirgus Latvijā. Ilgtermiņa un īstermiņa kredīti.

Latvijas kredītu tirgus ir salīdzinoši piesātināts ar dažādiem finanšu produktiem. Galvenais spēlētājs šajā tirgū joprojām ir komercbankas, kuru kapitalizācija pārsniedz vairākus miljardus eiro, taču pie horizonta ir parādījies arī jauns, ievērojams spēlētājs – nebanku kredītu devēji. Lai arī pēdējo kapitalizācija nepārsniedz dažus simtus miljonus eiro (Latvijas tirgū), tomēr to aktivitāte, efektīvās marketinga kampaņas un naudas aizdošanas ātrums ir ļāvis piesaistīt plašu klientu loku.

Ilgtermiņa kredīti līdz 100 tūkstošiem eiro ar atmaksas termiņu līdz 5 gadiem šobrīd tiek piedāvāti gan bankās, gan komercbankās. Tradicionāli zemākas procentu likmes piedāvā tieši bankas, taču ne visiem tie ir pieejami. Tā rezultātā tādi pakalpojumi kā kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu vai aizdevums mājokļa iegādei tiek piedāvāts arī pie nebanku kreditoriem. Lai arī pieejamās summas ir krietni mazākas, tomēr ir cilvēki, kuriem kredīts bez banku starpniecības ļauj iegūt kāroto īpašumu vai mantu uzreiz, katru mēnesi maksājot vienādu maksājumu. Procentu likmes, aizņemoties bez bankas, tomēr ir nesalīdzināmi augstākas un var sasniegt pat 30 procentus mēnesī, kas ir kārtīgi daudz, ņemot vērā, ka bankas parasti neprasa vairāk par 8 procentiem gadā (ieskaitot EURIBOR/LIBOR).

Īstermiņa aizdevumi turpretim ir tas lauciņš, kurā nebanku aizdevēji šobrīd Latvijā spēlē galveno vijoli. Neskatoties uz to, ka kredītkartes ļauj aizņemties lētāk, ir salīdzinoši liela sabiedrības daļa, kas nevar iegūt savā īpašumā kredītkarti dēļ nepietiekamiem ienākumiem. Finanšu lietpratība ļauj secināt, ka īstermiņa kredītu devēji pelna uz mazāk turīgās sabiedrības daļas rēķina, taču jāatzīst, ka tā diemžēl notiek visur pasaulē. Šajos apstākļos tādi kredītu un finanšu salīdzināšanas portāli kā kredit.lv, klientuskola.lv un vcredit.lv ļauj papildināt zināšanas par ekonomiku un aizdevumu izsniegšanas niansēm un vienlaikus atrast izdevīgākos kredītus internetā. Viens no pamatnoteikumiem, kas jāievēro, izvēloties aizdevumu ir informētība. Pirms aizņemšanās iepazīsties ar visiem līguma noteikumiem, ja ir šaubas pārjautā kredītspeciālistiem. Klientiem ir tiesības pieprasīt izmaiņas līguma nosacījumos, bet, ja tas netiek pieļauts, iespējams, jāmeklē cits aizdevējs.

Kopumā varam secināt, ka Latvijas finanšu sistēmā krietni izdevīgākus nosacījumus var iegūt, izvēloties ilgtermiņa kredītus, piemēram, aizdevumu mājokļa iegādei. Tajā pašā laikā krietni pieprasītāki ir aizdevumi uz īsu termiņu, ko iespējams iegūt pat mazāk kā vienas stundas laikā. Galvenais iemesls tam ir cilvēku zemā pirktspēja.