Aizdevumi uz vairākiem gadiem Jelgavā

Jelgava ir lielākā no Latvijas maizes klēts – Zemgales pilsētām, tādēļ vienmēr ir interesanti pasekot notikumiem šajā pilsētā. Jelgavas vadošais laikraksts zz.lv šodien publicējis internesantu rakstu par ilgtermiņa aizdevumiem, kurā informē par veidiem un iespējām Latvijas iedzīvotājiem aizņemties finansējumu uz laiku no pāris mēnešiem, līdz vairākiem gadiem. Tīri tehniski šādu termiņu nevarētu saukt par ilgu, jo ar ilgtermiņu uzņēmējdarbībā mēs parasti saprotam vismaz 5 – 10 gadus.  Privātpersonu segmentā situācija, tomēr ir atšķirīga un cilvēkiem, kas vēlas ļauties finanšu saistībām arī pāris gadu ilgs laiks ir vērtējams kā pietiekami ilgs periods.

Varam pieļaut, ka Jelgavas iedzīvotājiem, no kuriem ļoti liela daļa savas darba gaitas vada Rīgā aizņemšanās iespējas nav īpaši aktuālas. Lielākā daļa Jelgavas iedzīvotāju nopelna krietni vairāk nekā Latvijas vidējais iedzīvotājs. Turklāt tās tuvumā esošie Ozolnieki ir atzīti, kā Latvijas visbagātākais novads. Uzreiz gan jāatzīst, ka šāds aprēķins ir spēkā, jo rezultātus publicēja Centrālā Statistikas pārvalde, kas ņem vērā tikai tos uzņēmumus, kuros strādā vismaz 50 darbinieki. Ja mēs šim sarakstam pievienojam arī tās juridiskās personas, kuras nodarbina krietni mazāku skaitu, rezultāts būtu savādāks. Neskatoties uz iepriekš minēto ir skaidrs, ka Jelgavas iedzīvotāji ir salīdzinoši ļoti turīgi un reti, kuram no viņiem varētu būt vajadzīgs aizdevums uz gadu komunālo parādu segšanai. Rīgā situācija ir savādāka un tur cilvēki ļoti bieži ir gatavi aizņemties naudu un pat ieķīlāt dzīvokli, lai varētu segt savus parādus.

Aplūkojot šo jautājumu ilgākā perspektīvāmēs varam tikai cerēt, ka tie Latvijas iedzīvotāji, kas līdz šim ir pieļāvuši kļūdas savā finanšu disciplīnā un/vai ir aizņēmušies bezatbildīgi, savas kļūdas labos. Nav noslēpums, ka daļa no viņiem šobrīd atrodas un strādā ārzemēs, taču naudu sūta saviem radiniekiem uz Latviju vai maksā parādus, kas iegūti neapdomīgi aizņemoties trekno gadu periodā. Šobrīd kredītiestāds ir uzsākušas aktīvāku kreditēšanu un tiem, kas vēlas iegādāties jaunu mājokli vai izmantot patērētāju aizņēmumu mājokļa labiekārtošanai ir labākas iespējas nekā iepriekš. Protams, jārēķinās, ka hipotēkai procenti vienmēr būs zemāki nekā citiem aizdevumu veidiem, jo parāds tiek garantēts ar ķīlu. Visās citās situācijās gan ir jāņem vērā, ka cilvēki, kas ir gatavi aizņemties ir arī gatavi savu īpašumu zaudēt. Ilgtermiņā neviens no mums nevar pateikt, kādi izaicinājumi dzīvē radīsies un, kā tos varēs atrisināt un vai vispār tas izdosies. Mēs gan iesakam saglabāt optimismu un atcerēties, ka parādi mantiniekiem nepāriet, ja vien viņi nepieņem pašu mantojumu.